Zadbane pięty – którą tarkę wybrać?

Pielęgnacja pięt

Obecnie, kiedy okres letni w jest w pełni, mamy ochotę wskoczyć w ulubione klapki, sandały, czy japonki. Lecz, co robić, gdy nasze pięty nie wyglądają wcale ładnie i jedyne, o czym marzymy to chować je w pełnych butach? Okres letni jest również dużym wyzwaniem dla naszych stóp, są one narażone na różnego rodzaju zagrożenia jak mocne słońce, częstszy kontakt z wodą i wilgocią oraz piasek. W internecie znajdziemy wiele informacji na temat tego, co stosować, aby stopy wyglądały świeżo i atrakcyjnie. Które metody pielęgnacji są najlepsze? Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się tarki do pięt. Pomogą nam, pozbyć się zrogowaciałej skóry i przywrócą jej dawny blask. 

Jak rozpocząć przygodę z tarką do pięt?

Prawidłowa pielęgnacja stóp oraz higiena są kluczowe dla utrzymania ich zdrowia. Dobór odpowiedniego złuszczania jest uzależniony od specyfiki naszych stóp oraz rodzaju i stanu podeszwy. Pamiętajmy, że możliwość starcia nieestetycznego zgrubiałego naskórka za pomocą tarki jest bardzo przydatna i działa pozytywnie na stan naszych stóp, zwłaszcza pięt, tylko wtedy, gdy proces ścierania jest prawidłowo przeprowadzony. W przeciwnym wypadku może przynieść to odwrotny efekt. Warto stosować się do kilku zasad, które usprawnią proces ścierania naskórka. 

 

Główne zasady właściwego wykonywania zabiegów przy użyciu tarki do pięt

  • Regularność — prawidłowo wykonywane złuszczenie przy pomocy tarki powinno odbywać się regularnie, nie należy natomiast narzucać zbyt dużej częstotliwości zabiegu. Usunięcie raz w tygodniu zrogowaciałego naskórka powinno być wystarczające. 
  • Stosuj zabieg tarką przed kąpielą, bądź w jej trakcie, kiedy skóra nie jest jeszcze przesiąknięta wodą. Namoczona skóra jest dużo bardziej podatna na uszkodzenia, przez co dużo łatwiej może wdać się infekcja.
  • Stosuj tarkę, która nie rani twoich stóp, ważne, aby ścierała ona wyłącznie martwy naskórek, nie naruszając przy tym naturalnej bariery ochronnej skóry. W sprzedaży dostępne są tarki o różnej ziarnistości.
  • Zachowaj maksimum higieny, pamiętaj, aby nie przechowywać tarki w wilgotnym miejscu, może doprowadzić to do rozwinięcia się szkodliwych bakterii i grzybów na jej powierzchni. Przeniesienie tych bakterii na stopy może doprowadzić do powstania chorób stóp.
  • Po złuszczaniu naskórka za pomocą tarki zastosuj krem bądź balsam, który łagodzi skórę i wpłynie na jej zmiękczenie oraz estetyczny wygląd.

Tarka do pięt — wybór odpowiedniego modelu

Na rynku dostępny jest szeroki wybór tarek i pumeksów przeznaczonych do pielęgnacji stóp, jak wybrać tę właściwą tarkę do pięt, której używanie da pożądany efekt?

 

Warto rozpocząć od tego, co najważniejsze — grubości ziaren tarki, czyli mocy, z jaką chcemy, żeby ścierała ona naszą skórę. Wszystko zależy od tego, do czego po służyć ma nam dana tarka i jaki efekt chcemy uzyskać. Możemy spotkać tarki od najdelikatniejszych, po tarki do pięt posiadające grubszy gradient, a także te zupełnie matowe. 

Rodzaj tarki należy dostosować do zanieczyszczenia, którego chcemy się pozbyć ze skóry naszych stóp i pięt. Jeśli nagromadzonych niedoskonałości jest więcej, a skóra rogowacieje i jest twarda w dotyku, możesz, pokusić się o wybór metalowej tarki. Cechuje ją wyjątkowa trwałość, ale również moc i jej ostrość. Stosując tarkę metalową, powinniśmy zachować maksymalną ostrożność. Zbyt mocny nacisk, czy zbyt intensywne tarcie mogą spowodować powstanie skaleczeń, a czasem nawet poważniejszych ran. Dlatego decyzję o wyborze metalowej tarki powinniśmy podejmować z rozwagą i po wcześniejszym sprawdzeniu delikatniejszych metod.

Tarka do pięt — drewniana i plastikowa

Tarki drewniane oraz tarki plastikowe do stóp, posiadają drobny gradient, idealnie sprawdzą się do skóry stóp, która potrzebuje jedynie delikatnego odświeżenia i dopieszczenia. Warto w tym przypadku wybrać tarkę, która najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom, będzie wytrzymała i wydajna, a przy tym da wspaniały efekt wygładzonej i zadbanej skóry. Dawniej w świecie kosmetycznym prym wiodły pumeksy, dziś mamy szeroki wybór akcesoriów do pielęgnacji. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się właśnie tarka do pięt.

 

Dlaczego tarki do pięt są lepsze?

  • Tarki do pięt są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu, posiadają profilowany uchwyt, przez co wygodniej trzyma się je w dłoni;
  • są delikatniejsze dla skóry naszych stóp, prawidłowo używane nie powodują uszkodzeń ani skaleczeń;
  • pomimo zwiększonej delikatności dla naszej skóry, skuteczniej usuwają jej zrogowaciałe fragmenty;
  • posiadają różny poziom gradacji, przez co możliwy jest dobór najbardziej odpowiadającej nam tarki;
  • możliwe jest używanie ich zarówno na sucho, jak i na mokro co daje większą swobodę i komfort dla użytkownika. 

Wybierając tarkę do pięt, pamiętaj o tym, że…

Pamiętaj, że poza pięknym wyglądem twoich stóp liczy się przede wszystkim ich zdrowie. Stopy, które borykają się z problemami, grzybicą, infekcjami, nie będą piękne, póki nie rozprawimy się z sednem problemu. Stopy utrzymują ciężar naszego ciała przez długie lata, są podstawą. Najmniejsze infekcje i uszkodzenia, mogą być nieprzyjemne w skutkach. Dlatego, po pierwsze profilaktyka. Codzienna pielęgnacja jest podstawą, higiena, dobrej jakości kosmetyki, a przede wszystkim regularne wykonywanie zabiegów przy użyciu tarki, pozbywanie się odcisków i zrogowaceń, są kluczem do pięknej i zadbanej skóry stóp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *